Oświadczenie organizatora konkursu Fotoreporter Roku 2017

Panie i Panowie
w związku z atakiem na konkurs Fotoreporter Roku 2017 na stronie Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, ja Ludmiła Mitręga odpowiedzialna za organizację tego konkursu oświadczam: Krystian Maj nie złamał regulaminu konkursu. Nie będzie dyskwalifikacji.
Postaram się odpowiedzieć na pytania, mimo że jest w nich wiele błędnych danych. Uważam, że jesli ktoś stawia zarzuty, oskarża dziennikarza o najgorsze, czyli manipulację, powinien objaśnić na czym manipulacja polega i powinien być precyzyjny.
Dla mnie Krystian Maj nie jest autorem manipulacji!. Jeśli dopuszczam fotografie czarno – białe świata kolorowego, to co złego jest w kolorystyce zdjęcia Krystiana Maja? Za normalne uznaję, że autorzy do konkursu wysyłają lepiej opracowane fotografie, niż te wrzucone do bazy agencji czy redakcji. Mają czas i motywację. Martwi mnie, że Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, czyli jednostka naukowa, jest tak nieprecyzyjna w swym ataku. Zdjęcie Krystiana nie zostało najważniejszym zdjęciem roku 2017, a zwyciężyło w kategorii „Wydarzenia” zostało wybranych jeszcze kilka innych ważnych fotografii 2017. Informuję „celem Konkursu Fotoreporter Roku jest wybór wyróżniającego się spośród innych w roku, warsztatowo i artystycznie dojrzałego fotoreportera oraz wskazanie najbardziej wartościowych fotografii informacyjnych, opowiadających o roku 2017”. Decyzją jury w roku 2017 za najlepsze zostało uznane portfolio Krystiana Maja, spośród 62 nadesłanych.
Granicą ingerencji w materiał źródłowy według regulaminu jest fotomontaż lub usuwanie elementów narzędziami programów graficznych, innymi niż kontrast i przyciemnienie, rozjaśnienie. Głowa jednego ze strażników przy przyciemnieniu zniknęła, bo pan stażnik stał w cieniu. Zdjęcie powstało w bardzo ostrym świetle. Rola głowy pana strażnika dla merytorycznej wymowy zdjęcia, jest żadna. Zdjęcie, które prezentuje Laboratorium jako „porównawcze” jest zdjęciem, stosując język Laboratorium, zdjęciem „zmanipulowanym”. Tygodnik, który je opublikował, rozjaśnił zdjęcie źródłowe.
Dopuszczamy do konkursu fotografie czarnobiałe a to jest odrealnienie obrazu. Jesteśmy oczywiście gotowi na debatę o kolorach w fotografii reporterskiej. Nawet na gali ogłoszenia wyników trochę o tym rozmawialiśmy i postanowiliśmy temat kontynuować. Zapraszamy Laboratorium do dialogu, może jakaś debata na UW?
Według mojej dotychczasowej wiedzy Krystian Maj pracuje zgodnie z Kodeksem Etycznym Stowarzyszenia Fotoreporterów.
Wszystkie pytania do jurorów przesłałam jurorom, jak otrzymam odpowiedz, to ją opublikuję. Ubolewam, że Laboratorium uległo tej nowej modzie ataku na facebooku. Niie wszyscy jurorzy maja konto na FB, pozostali nie muszą mieć w swoim algorytmie Laboratorium. Zawsze dobrze wysłać maila do zainteresowanych lub zadzwonić.
Uwagi Końcowe:
Szanowny autorze wpisu na FB Laboratorium (autor wpisu się nie podpisał) co znaczy to zdanie „wszystkie publikowane materiały znikneły z sieci nie ma oficjanych komentarzy czy opini ” ? Kwalifikator „wszystkie” jest kłamstwem. Zniknęła z tego co mi wiadomo jedna publikacja, która powstała niezgodnie z dziennikarskim kodeksem etycznym i po uwagach krytycznych osób „zacytowanych” redaktor naczelny usunął publikacje.

Z wyrazami szacunku Ludmiła Mitręga

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s