List do MSWiA oraz KGP w sprawie kamizelek FOTO

Warszawa, 6 czerwca 2017
Pan Mariusz Błaszczak
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Pan Nadinsp. Jarosław Szymczyk
Komendant Główny Policji

Szanowny Panie Ministrze

Szanowny Panie Komendancie

W imieniu Stowarzyszenia Fotoreporterów zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą o zajęcie jasnego, odpowiedzialnego i zgodnego z prawem oraz dobrymi praktykami stanowiska wobec sytuacji, która miała miejsce 2 czerwca 2017 po meczu 37. kolejki Ekstraklasy rozegranym w Chorzowie pomiędzy Ruchem Chorzów a Górnikiem Łęczna.

Tuż po spotkaniu, gdy na płytę boiska wbiegli chuligani, pojawili się mężczyźni w kamizelkach “FOTO”, wyposażeni w gaz, broń i zaczęli zakuwać ich w kajdanki. Stowarzyszenie Fotoreporterów uważa sytuację za niedopuszczalną. Kamizelka informuje, że człowiek w nią ubrany jest wyłącznie obserwatorem. Nas nie chronią tarcze, kaski, broń itp. Kamizelka jest naszą jedyną ochroną. Fotoreporterzy  wykonują zawód zaufania publicznego, a identyfikowanie ich z funkcjonariuszami policji, to zaufanie podważa. W dotychczasowych oświadczeniach policji, tłumaczono się regulaminem Ekstraklasy. Przypominamy, że zgodnie z nim „znaczniki koloru szarego z białym oznaczeniem „ FOTO” identyfikują fotoreporterów akredytowanych na mecz” (Załącznik nr 3 do Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraklasy w sezonie 2016/2017, Regulamin Medialny, strona 27, punkt 2.1.5) Dlaczego nosili je więc funkcjonariusze policji? Zaś na stronie 4 Regulaminu, po słowie „WAŻNE”, czytamy „ fotoreporterzy oraz przedstawiciele TV nie mogą w żadnym wypadku i w żadnym momencie wkraczać na boisko zarówno przed, w trakcie i po meczu (nie dotyczy EKSTRAKLASA LIVE PARK).”
Szczególnie pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że podszywanie się przedstawicieli Policji pod dziennikarzy narusza fundamentalną zasadę neutralności mediów. To ona jest jedyną gwarancją naszego bezpieczeństwa. Dlatego negocjowaliśmy z Ekstraklasą i PZPN, by kamizelki „FOTO” otrzymywali wyłącznie fotoreporterzy. Nawet fotografowie klubowi noszą kamizelki innego koloru. Obywatele mają prawo wiedzieć kto zakuwa ich w kajdanki. Nie chcemy być myleni z funkcjonariuszami policji.
Mamy pełną świadomość, że obecność funkcjonariuszy Policji na stadionie jest w pewnych sytuacjach niezbędna, a ich sprawna i szybka reakcja może zapobiec tragedii. Pozostajemy jednak na stanowisku, że przebieranie się policjantów za przedstawicieli mediów, nawet w sytuacji, kiedy ich zadaniem jest realizacja dokumentacji foto/video, jest niedopuszczalna. Tym bardziej skandaliczny jest fakt przeprowadzania w takim stroju interwencji i dokonywanie zatrzymań. Żądamy natychmiastowego zakończenia tej nagannej praktyki. Fotoreporterzy są neutralni i mają prawo neutralni pozostać.

z wyrazami szacunku,

Zarząd SF

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s