Przeczytaj zanim jakieś zdjęcie Cię wzruszy lub zdenerwuje*

Polecamy mały przewodnik „weryfikacji fotografii”

Jeśli na Twoim ekranie komputera pojawi się zdjęcie, które przedstawia ważny dla Ciebie temat, zanim się wzruszysz lub zdenerwujesz i udostępnisz dalej** wykonaj następujące czynności***:

 1. Dowiedz się kto/co jest źródłem zdjęcia.Jeśli źródłem jest tytuł prasowy/redakcja/portal o uznanej reputacji budowanej latami, wtedy możemy sądzić, że informacja jest zweryfikowana. Redakcje i agencje informacyjne/fotograficzne żyją z weryfikowania informacji.

  Jeśli nazwa źródła niewiele Ci mówi patrz pkt.3

  Jeśli adres www ma coś wspólnego ze słowem viral, to zdjęcie jest oszustwem. Jeśli źródło udostępnienia na FB ma konto pełne memów i niewielu znajomych, to raczej konto oszusta, albo osoby zupełnie niewiarygodnej

 2. Sprawdź kto jest autorem zdjęcia.W świecie powszechnej manipulacji obrazem, to etycznie pracujący fotoreporterzy są gwarantem rzetelnej informacji, warto znać ich nazwiska. Zawsze gdy nie jesteś pewny kim jest autor, wrzuć w google jego nazwisko. Dowiesz się jak i dla kogo pracuje. Jeśli jest anonimowy, nie ryzykuj, nie przekazuj jego zdjęcia dalej. Zawsze historię zdjęcia możesz poznać stosując narzędzie opisane w punkcie 3
 3. Jak nie wiadomo nic o zdjęciu? Polecamy narzędzie, które udostępnia Firefox : who stole my pictures. Należy zainstalować program , a potem kiedy klikniemy na zdjęcie w sieci lewym klawiszem, wybierzemy „who stole my pictures”, możemy przeszukać internet. Często w ten sposób można znaleźć źródłową publikację z opisem, co przedstawia i autora zdjęcia
 4. (tak znaleźliśmy fotografię fotoreportera Reutersa z Mińska, z której ktoś wykonał fotomontaż)

*To nie jest tekst dla ludzi, którym jest wszystko jedno co wiedzą o otaczającym ich świecie. Ludziom świadomie czerpiącym informacje z memów i fotomontaży pomóc nie umiemy.

**Kiedyś informacje, weryfikowali dziennikarze, redaktorzy, zwierzchnicy dziennikarzy, dokumentaliści .  Oszuści tracili prenumeraty i skazani byli na ostracyzm zawodowy. Uwierzyłeś czytelniku w dziennikarstwo obywatelskie, za darmo? Skazałeś dziennikarzy na głodowe stawki i pauperyzację zawodu. To teraz sam czytelniku musisz za nich wykonać pracę.

*** Będziemy udoskonalać nasz przewodnik, czekamy na uwagi

 

5 myśli na temat “Przeczytaj zanim jakieś zdjęcie Cię wzruszy lub zdenerwuje*

 1. Problemem jest też to, że odpowiednio kadrując zdjęcie i/lub opatrując je fałszywym kontekstem (np. podpisem) manipulować ludźmi. Vide zdjęcia ze Strefy Gazy pokazujące rzekomo zbrodnie z Syrii. Trzeba umieć wtedy umieć odnaleźć oryginał i zapoznać się z prawdziwym kontekstem, a to często nie jest proste.

 2. Hey.
  W punkcie 3 chyba chodzi o kliknięcie PRAWYM klawiszem a nie lewym
  Dodałbym punkt 3a: W przeglądarce chrome można kliknąć prawym klawiszem na zdjęciu i wybrać „Szukaj obrazu w Google” – w ten sposób pokaże się lista miejsc gdzie ten obraz jest umieszczony a także lista podobnych (pojawia się też oryginał naszego zdjęcia)
  Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s