Kancelaria Sejmu odpowiada

 

Warszawa 4 listopada 2016

Szef Kancelarii Sejmu

p.o. Agnieszka Kaczmarska

BPR – 3210-18/16

 

Pani Ludmiła Mitręga

Prezes Stowarzyszenia Fotoreporterów

Szanowna Pani Prezes,

W odpowiedzi na Pani pismo z 11 października 2016 r., ponowione drogą elektroniczną 24 października br. [znak MK 14223 (3)/16], z upoważnienia Marszałka Sejmu wyjaśniam, co następuje.

Merytoryczne uzasadnienie obecności mediów na terenie Sejmu  ma związek z Konstytucyjną zasadą jawności posiedzeń Sejmu, powtórzoną i uszczegółowioną w Regulaminie Sejmu, który umożliwia przedstawicielom mediów sporządzanie sprawozdań z posiedzeń Sejmu i prac komisji sejmowych, lecz także informowanie o innych wydarzeniach w Sejmie. Dotyczy to między innymi konferencji prasowych organów Sejmu, klubów poselskich i parlamentarnych, posłów oraz innych podmiotów związanych z pracami Izby.

Konieczność wykonywania powyższych zadań, nazwanych w piśmie do Pana Pawła Dąbrowskiego skrótowo czynnościami związanymi  z obsługą medialną wydarzeń parlamentarnych, jest zarazem podstawą do wydawania dziennikarzom dokumentów uprawniających do wstępu do budynków sejmowych. W żadnej mierze tak rozumiana obsługa medialna nie wyklucza kontroli i krytyki, z których to praw media korzystają w pełnym zakresie.

Zdjęcie Pana Pawła Dąbrowskiego zilustrowało artykuł jedynie pozornie związany z pracami Izby i działalnością poselską sfotografowanej parlamentarzystki. Ironiczna wymowa tekstu, w połączeniu ze zdjęciem, pozwala skonstatować, iż spełniona została przesłanka dotycząca naruszenia powagi Sejmu i dobrych obyczajów, uprawniająca do czasowego zawieszenia prawa wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu.

W opinii Kancelarii Sejmu nie zachodzi konieczność szczegółowego definiowania takich pojęć jak powaga Sejmu i naruszenie dobrych obyczajów. Kancelaria Sejmu każdego Roku wydaje kilkaset okresowych kart prasowych oraz kilka tysięcy kart jednorazowych. Ponieważ w prawie dziewięcioletniej praktyce funkcjonowania tego przepisu było zaledwie kilka przypadków odmowy wydania karty prasowej albo zawieszenia prawa wstępu do budynków pozostających w zarządzie Kancelarii Sejmu, można przyjąć, że sens i logika tej regulacji są dla przytłaczającej większości przedstawicieli mediów jednoznaczne.

Szef Kancelarii Sejmu

p.o. Agnieszka Kaczmarska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s